----- HEMEN BİZE ULAŞIN -----

HİZMETLERİMİZ

Danışanlarımızdan gelen ve yayınlamamızı istedikleri referans yazılarından bazıları. İsimler, gizlilik ilkesi gereği değiştirilmiştir.Deniz Hanım, Yaş: 28, Meslek: Mimar.

İstemediğim bir adamla evliydim ve sıkıntılı süreçler yaşıyordum. Hayatı hem kendime hem ona zehir etmiştim.  Öyle ki, bu yüzden herkesle tartışır hale gelmiş, çok sinirli, geçimsiz bir insana dönüşmüştüm. Tam da bu aşamada Ufuk Maviengin’e gitme kararı aldım… Terapi süreci boyunca, tüm yaşantımı baştan aşağıya yeniden gözden geçirme imkanı buldum. Ben sinirliyim diye destek aldığımı zannederken, aslında bunun, yaşadığım hayata karşı, bir çırpınış, bir haykırış olduğunu gördüm. Bir yangın vardı ve içeride de kurtarılmayı bekleyen bir kadın.

 

Önce aslında zaten başından beri hiç istememiş olduğum evliliğimi bitirdim. Sonrasında terapi süreci boyunca, kaçtığım tüm duygularımla yüzleştim.  yüzleşmeler, pişmanlık, suçluluk duyguları ve bir sürü duygu yaşadım. Kendimden nefret ettiğim anlarda oldu, çok güçlü hissettiğim anlarda. Üstünü örttüğüm ne duygum var ise tozlarını silerek yeniden yaşadım ve kenara koydum. Hedefim kendime yeniden ulaşmaktı.

 

Tüm, bunları yaşarken Ufuk Hocam benim için 2 boyutlu bir aynadan çok çok öte bir şeydi. Bilmediğim iç dünyamı keşfederken yanımdaki rehberimdi.  Sonra farkettim ki, ben ne de güzel bir insanmışım ve sevilesi kocaman bir kalbim varmış. Terapinin sonlarına doğru artık, kendisiyle, ailesiyle, arkadaşlarıyla ilişkisi düzeltmiş, yaşamdan tat almayı bilen bir kadın olmuştum. Bu esnada da yeni güzel bir ilişkiye başlamıştım. Ufuk Maviengin; bu süreçte beni intiharın eşiğinden aldı ve ENGİN, MAVİ bir denizde, UFUKlara taşıdı. Teşekkürler Ufuk Hocam… 

Eylem Hanım Uz. Psikolog / Psikoterapist

Ufuk hocam benim için 6 yıllık emek demek. Bu uzun varoluş yolunda, hocam, benim için güven ve bağlılık demek. Sevgiyle bağ kurduğumuz, inançla güvendiğimiz ve emek emek ördüğümüz gerçek bir insan ilişkisiyle bağlıyım hocama. Kendimle bütünlük, uyum ve ahenk içerisinde olmak, aldığım nefesin keyfini hissetmeye başlamak bunca yılın meyvesi benim için. Gerçek yaşama ilk adım tam bir teslimiyetle başlıyor. Hakkıyla girilen bu yolculukta hayat baş tacı ediyor insanı. Derin bir hassasiyet, güven ve sevgi sarıyor her yanını. Gözlerden kalbe ulaşan bu saf duygular, gözlere ihtiyaç kalmaksızın barınıyor gönlümde... Bu yolcukta merakım ve gelişme arzum hiç eksik olmadı. Her güne bir güzellik katabilecek güçle devam edebiliyorum artık. Bu sürece kadar Ufuk Hocam, hem mesleki anlamda rehberim ve hocamken, hem de duygusal ruhsal anlamda beni geliştiren en değerli varlığım, hocam oldu. Ona olan sevgim, sonsuz bir bağla kuruldu. Yüreğimdeki karanlıkların, mis kokulu aydıklık bahçelere dönüşmesinde Ufuk hocamın çok önemli bir yeri var hayatımda. 

Şunu içtenlikle söyleyebilirimki, sebebiniz her ne olursa olsun yaşamınızda zorlanıyorsanız, bu yolculuğa çıkmalı ve Ufuk Hocamla temas etmelisiniz. Hayat aynı şeylere tutunmak ve acı çekmek için çok kısa. 

Gönlünüz ve günleriniz güzelliklerle dolsun...

Doğukan, Yaş:16 Meslek:Öğrenci

Ufuk Hocama aşk acısı yüzünden, annemin tavsiye etmesiyle başlamıştım. Terapinin ilk zamanları, ne yaptığımızı pek de anlayamamıştım. İlk günlerde uzun sessizlikler ve anlamsız bakışmalar oluyordu. Ancak günler geçtikçe bu bakışmaların, içimdeki derin bir boşluğa, baba eksikliğine dokunduğunu hissettim. Ve ona sordum, "Madem bunu biliyordunuz, siz neden söylemediniz, onca gün sessizce bakıştık" diye. Bana verdiği cevap, "Ben, onca gün ayna oldum, sana seni yansıttım" oldu.

Terapide her şeyi kendiniz buluyorsunuz. Hiçbir şey size beleşten bahşedilmiyor. Bu yüzden bu terapi biçimi bu kadar etkili ve kalıcı. Kendi çabanız yaptığınız hiç bir şey unutulmuyor.

O günden sonra Ufuk Hoca akıl hocam, ağabeyim, ailem ve arkadaşım oldu. Onunla kurduğum bu güçlü bağ, sadece sorunlarımı aşmada değil, yaşamımda kurduğum tüm ilişkilerinde kaliteyi arttıran bir referans noktası oldu.

Emel Hanım; Yaş: 30, Meslek: Eğitmen

Son iki senem kâbus gibi geçiyordu.  Sorunlarım vardı ama onların ne olduğunu bilemiyordum. En sonunda eşim tarafından aldatıldığımı öğrendim. Ne yapacağımı bilemiyordum. Bu arayışla Ufuk Beyi arayıp yardım istedim.

Ufuk beye ilk gittiğimde, bana yardımcı olup olamayacağı konusunda bazı ön yargılarım, şüphelerim vardı.  Ancak Ufuk bey her şeyden önce kendisine güvenmemi ve ön yargılarımda kurtulmamı sağladı. Her koşulda bana destek olurken, hayatımla ilgili kararlarımda özgür irademe güvendi. “Yıkıldım, dünyam bitti” dediğim anda, yeniden ayağa kalkmamı ve  sağlam adımlarla ilerlemememi sağladı. Onun sayesinde, kızımla birlikte yeniden hayata tutunabildim.

Ufuk bey, benim için, hayatın bana sunduğu bir armağandı. Ona sonuna kadar güvendim, inandım ve sonunda da, aldığım boşanma kararından en az zararla çıktım.  Bu süreçte, eski eşimle ufuk beyin etkisiyle daha seviyeli bir ayrılık yaşadık. Birbirimizi kırmadan, üzmeden bu süreci atlatırken, çocuğumuzun geleceğini iki medeni insan gibi konuşabildik.

 Artık kendimi, daha bilinçli bir anne, daha iyimser bir insan ve hayata daha güzel bakan bir kadın olarak görebiliyorum. Ufuk Bey... Sizi iyi ki tanımışım, iyi ki varsınız biliyorum ki hayatım boyunca benim yanımda olacaksınız. Her şey için çok teşekkür ederim. Sizi çok seviyorum.

Emin Bey; Yaş: 30, Meslek: Psikolog / Psikoterapist

Hayatımın elimden kayıp gittiğini ve buna müdahale edemediğimi hissediyordum.Ne okuduğum bölümden memnundum ne de kurduğum ilişki biçimlerinden.Hayat bana çok boş ve anlamsız geliyordu. Kendimi neredeyse sürekli avutuyordum acı çekmemek için.Bana zevk veren şeylerle zamanımı harcıyor ve farkına bile varmadan kaçıyordum kendimden. Yana yana profesyonel destek verebilecek bir psikolog aradım ve Ufuk Maviengin ile tanıştım. Kendimden kaçtığımı görmeye başladığımda korkularım arttı ve ilk kez "Ben kimim,neyim" sorularını da o zaman sormaya başladım.

Bu süreç içinde Ufuk Maviengin bana manevi bir ayna tuttu. Süreç ilerledikçe, benim kendime gösteremediğim sabrı, sevgiyi ve anlayışı Ufuk Maviengin bana gösterdi. Bana güven veren, beni benden daha iyi tanıyan bu insanı tanıdıkça, onu kendime çok daha yakın hissetmeye başladım. Ve sonunda kendim için radikal bir kararlar alarak, İTU de mühendislik 4. sınıftan okulu bıraktım. Artık tek bir isteğim vardı, o da  Ufuk Hocam gibi bir psikolog /psikoterapist olmaktı...!

Tekrardan sınava girip psikoloji bölümüne kaydoldum. Bu sırada da Ufuk Hocamdan Analitik Yönelimli Bütüncül Psikoterapi eğitimi almaya başladım. Hocam onun gibi olma isteğime karşı, hep bana o keskin ön görüsü ile şu cevabı verdi; "Eğer bir gün benim gibi olmak istiyorsan, sadece kendin ol!"

Şu an 30 yaşımdayım ve Psikolog /Psikoterapist olarak çalışıyorum. Ufuk Hocamla bir danışan olarak başlayan yolculuğum, sonunda beni buralara kadar getirdi. Psikolog olarak lisans eğitimim boyunca ve sonrasında bir sürü psikolog akademisyen ile tanıştım ve dersler aldım. Kariyerleri, sertifika sayıları ile dikkat çeken birçok meslektaşlar gördüm. Ancak çok sevdiğim Ufuk Maviengin hocam kadar insanı hisseden, kendine yakın, olduğu gibi olan ve insanı hayatın içinden tanıyan bir psikologa daha rastlamadım.

Danışanı, öğrencisi ve son olarak meslektaşı olarak, Ufuk Mavienginle çıktığım yolculuğu, elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. Elbette ki, tercih,takdir ve bu hayat sizin.

 

Gülay Hanım, Yaş:34, Meslek: Bankacı

Yıllardır içinde koştuğum sürekli duvarlarına çarptığım sonu gelmeyen karanlık bir tünelin içindeydim. Taki Ufuk hocayla tanışana kadar...

Bana uzun bir yolculuğa çıkacağımızı tünelin ucundaki ışığı görmemin bana bağlı olduğunu söylediği an daha dün gibi...

 

Adı sadece Psikoterapi olan bu süreç, benim açımdan kendi farklılığımı fark ettiğim duygusal, ruhsal bir yolculuktu. Kaygılarımın,korkularımın, üzüntülerimin ana kaynağını saklandıkları yerden çıkarmam için Rehberlik etti Ufuk Hocam. Terapi süresi ve sonrasında içimdeki sağ duyunun sesi oldu. 

 

Ve sonunda tünelin ucundaki ışığı görmemi sağladı... Hayatta herkesin bir hikayesi vardır, 

İşte bu da benim hikayem ve benim hikayemin kahramanı Ufuk hocam!

Asım Bey, Yaş:31, Meslek: İk Uzm.

İçimde anlamlandıramadığım boşluk duygusu, endişeler  ve korkular, vardı.  Hayat bana çok boş geliyordu farkında bile olmadan kendimden kaçarak hayatı, sürekli erteliyordum. İşte tam da bu noktada vermiş olduğum kritik kararların en önemlisi ve değerlisi Ufuk Hoca’ya gitme kararımdır.

Karşınızda sizi daha önce tanımıyor olmasına rağmen  kendinizden daha iyi tanıyan ve her şeyiniz ile kabul eden, size bütün sevgisini veren, sizden vazgeçmeyen bir  kişi ile tanışınca ne hissedersiniz? Ufuk hocayla yaşadığım bu tecrübe, benim için bir milat oldu. Bugüne kadar kendimi iyi hissetmek için bir çok şeye başvurdum spor, eğlence, seyahat etmek, vb..ama hangisi sizin kendi içinize yaptığınız yolculuktan daha değerli ve kökten çözüm yaratabilecek bir yol olabilir ki?

Son bir benzetme yapacak olursam  Ufuk Hoca beni planör uçaklarda olduğu gibi yeryüzünden kaldırdı ve uçmayı öğreterek gökyüzüne bıraktı. Bundan sonrasında süzülerek hangi yöne gideceğime ve nereye ineceğime ben karar vereceğim ama şu anda uçmanın keyfini yaşıyorum. Umarım sizler de bu tecrübeyi yaşarsınız. Unutmayın ki tek bir hayatımız var ve bu hayatta neden mutlu olmayı seçmeyelim?

Hüseyin Bey, Yaş:30, Meslek: Bil. Mühendisi

Sn. Ufuk hocamla karşılaşmamız yaklaşık altı yıl önce 2006’nın yaz döneminde oldu. Derin bir aşk acısı ile duygusal olarak çöküntüye uğramış olduğum bir dönemde, kendisi ile tanışmış olduk. Yaklaşık olarak 3 - 4 ay boyunca hem bireysel, hem de grup terapilerine katılarak kendimi tanıma şansı buldum. Sorun yüzeyde aşk acısı gibi görünse de, aslında çok daha derinlerde yatan duygularıma yabancılaştığımı ve insanlarla sağlıklı ilişki kuramadığımı şaşırarak gördüm. Bu yüzden, Ufuk Hocamla tanıştığım 2006 yılı, benim için hayatımın dönüm noktası oldu. Kendimi tanıdıkça özgüvenim, duygularımı tanıdıkça ise insanlarla olan ilişkilerim gelişmeye başladı.

Terapim bittikten dört yıl sonra (2010), Ufuk hocamın açtığı Analitik Yönelimli Büt. Psikoterapi eğitim sınıfları sayesinde, kendisi ile yeniden yollarımız kesişti. Aldığım eğitimle birlikte, danışanları ile yürüttüğü grup terapilerine katılma fırsatım oldu. Bu guruplara katılan danışanların, kısa sürede kaydettikleri şaşırtıcı değişime şahit oldum. 

Hayatına girdiği tüm insanların yaşamlarında büyük değişimler yaratan ve onlara gerçek sevginin ne olduğunu öğreten, gönül insanı Ufuk Hocama saygılarımı sunarım. 

Songül Hanım; Yaş:25, Meslek: Ev Hanımı

Son 7 yıldır kendimi tanımaz olmuş, ne olduğumu kim olduğumu unutmuştum. Hayat o kadar anlamını yitirmişti ki, her şey beni boğuyor, nefas dahi alamıyordum. Zaman zaman kendimi öldürmeyi bile düşündüm. Etrafımdaki hiç kimse beni anlamıyordu.  Sonunda kendim için bir şeyler yapmaya karar verdim ve aldığım referanslar sonucunda Ufuk Hocama ulaştım. Onunla girdiğimiz psikoterapi süreci içerisinde kendimi keşfettim. Kim olduğumu, ne olduğumu ve asıl önemlisi ne için yaşadığımı gördüm. Ufuk Hocamın hayatımdaki yerini size anlatamam. Onun sayesinde artık nefes alabildiğimi hissediyor,  kendim için bir şeyler yapabiliyorum. Çok teşekkürler Ufuk Hocam! İyi ki varsınız, sizi tanıdığım için çok mutluyum.

 

Orhan Bey, Yaş:35 Akademisyen

Ufuk Maviengin ile tanışmam yoğun bir panik atak krizi sebebiyle oldu. 7 günlük bir hücum terapisiyle ve kendi uyguladığı sineterapi sayesinde dönemsel olarak yaşadığım buhrandan kurtulmamı sağladı. Daha sonra kendisiyle irtibata geçtiğimde çeşitli açılardan faydalı ve daha kalıcı etkileri olabilecek grup psikoterapisi hakkında beni bilgilendirdi. Katıldığım grup psikoterapilerinde davet edilen diğer arkadaşlarla birlikte toplantılarda sağlanan ortam oldukça rahatlatıcıydı. Düzenlenen grup toplantılarında katılımcılar birbirlerini tanıdıkça ve aramızdaki iletişim geliştikçe sorunlarımızı çözebilmek için güzel bir imkan sağlanmış oldu. Kendi adıma terapilerde arkadaşlarımın samimiyetlerini, birbirleri hakkındaki çözüm önerilerini ve yardımcı olmaya çalışmalarını gördükçe kendimle alakalı hissettiğim soru ve sorunlarımı paylaşma, aktarma ve özeleştiri yapma eğilimim arttı. Süreç sonunda; katıldığım terapilerin kendimi daha tanıyan, daha kolay açılabilen, uyum sağlayabilen ve bu konuda gayret sarf etmemi sağlayan bir etkisi oldu. Yardımlarından ve desteğinden ötürü kendisine çok teşekkür ederim.

Didem Hanım; Yaş:32, Meslek: Öğretmen

Ufuk Hocamı, yaklaşık 5 yıl önce tanıdım. O dönemde, yaşadığımı zannettiğim sanal gerçeğin içinden tutup çıkardı beni. Elbette gerçeğe uyanmak her zaman çok keyifli olmayabiliyor. Terapi süreci içerisinde aslında zannettiğinizden çok daha farklı bir insan olduğunuzu, ya da hayal bile edemeyeceğiniz kişisel özelliklerinizin varlığını keşfediyorsunuz. Tüm bunları, işinde son derece profesyonel olan Ufuk Hocanın rehberliğinde yaşamış olmak, benim için çok büyük bir şans.

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun kollarının altından onu tutarak o tertemiz sevgisini, güven ve desteğini hissettiren ana-babası gibi, Ufuk Hocam da sizi bu hayat yolunda yeniden ayağa kaldırıyor. Sadece bununla da kalmıyor, sonraki her adımınızda sizi aynı sıcaklık ve güven duygusuyla desteklemeye devam ediyor. Ufuk Hocam sizi asla bırakmıyor, aklı ve yüreği her daim yanınızda, sevgisi ise yüreğinizde... 

Bunaldığınız sıkıldığınız her şeyi bir kenara bırakıp kendi içinize bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Ufuk Hocamı tanıyın derim, inanın bana karşılaştıklarınız ve başınıza gelenler hayatınızı değiştirecek... 

Aysun Hanım, Yaş:32 Meslek İK Uzmanı.

Puzzle parçaları gibi darmadağındı benliğim ve hayatım, bugüne kadar yaşamıştım ama parçalarım birçok yana dağılmıştı. Yaşanması gereken bir hayat vardı ve bende kendimce, kendi doğrularımla yaşamaya çalışıyordum. Çocukluk dönemlerinde başlayan sorgulama durumu yıllar geçtikçe çoğaldı. Ama genellikle bu sorgulama dünyaya ve diğer insanlara dairdi. Yaşamaya başladığım arka arkaya gelen olumsuzluklar ve mutsuzluklar arttıkça kafamın içindeki sorular ve düşünceler karıştı ve iyice birbirine girdi. Adeta içerde bir orkestra vardı oldukça yüksek sesli ve susmayan, ve ben hiçbir enstrumanın sesini ayırt edemiyordum. Kendi kendime yetemediğimi farkettiğimde, ne yapabilirim diye internette araştırma yapmaya başladım. Ve tesadüfen Ufuk Maviengin'in sitesiyle karşılaştım (eğer tesadüflere(!) inanıyorsanız tabi) ...

İyi ki bu yolculuğuma onunla başlamışım, Ufuk Hocama ne kadar teşekkür etsem az.. Bana puzzle parçalarını nasıl yerleştireceğimi öğretti ama nereye yerleştireceğimi değil, yolun nasıl yürüneceğini öğretti ama hangi yolda yürüyeceğimi değil..yani kısaca hayatın kendi seçimlerimizden ibaret olduğunu ve ne arıyorsak önce kendi içimize dönmek gerektiğini gösterdi… Artık başkalarını değil kendimi sorguluyorum kendi puzzle parçalarımı kendimde yerine oturtmaya çalışıyorum. Ve hayatta artık boş düşünceler yerine hayat amacımı keşfetme yolunda bir yolcuyum… Hayatına gerçekten farkındalık katmak ve kendine doğru adım atmak isteyen herkesin yolunun Ufuk Maviengin'le kesişmesi dileğiyle…

Oğuz Bey, Yaş:23, Meslek: Öğrenci

Okulum değiştikten sonra, insanlar bana zarar vereceklermiş gibi anlamsız bir korku yaşamaya başladığımda 16 yaşındaydım.  O sırada annem bana hayatımda bugüne kadarki en büyük iyiliğini yaptı. Ufuk Hocayla tanışmamı sağladı. Daha o yaşlarda onun gruplarına katılma şansım oldu. O yaşlarda kimsenin sahip olamayacağı deneyimler yaşadım. Korkularım tamamen geçtikten sonra terapime ara verdim.

 

Aradan 4 yıl geçmiş, üniversitede iyi bir bölüm kazanmıştım ki, birden bire herşeyden korkma ve içime çekilmeye başladım. Bu öncekinden çok daha ağırdı. Okulu dondurdum, tüm sosyal medya hesaplarımı kapattım ve asıl önemlisi ise evden ayrıldım. Yaşamak değildi benimki. Yaşamakla yaşamamak arası bir durumdu. Psikiyatristlere, uzman psikologlara gittim, oradaki profesörler bana şizofreni tanısı koydular. Çok ağır ilaçlar kullandım. Elektro şok tedavileri gördüm. Ancak, durumum da hiç bir değişiklik olmadığı gibi her geçen gün daha da kötüye gittim. Ufuk Hocamın bana yardım edebileceğini biliyordum, ancak ona gittiğimde ne yapmam gerektiği hakkında birkaç fikre sahiptim. Ve bunlar beni çok korkutuyordu. Aslında herkes ne yapması gerektiğini bilir. Ama o an ki korkular ve takıntılar yüzünde, o atması gereken adımı atamaz.

 

Artık intiharın eşiğine gelmiştim ki, tüm cesaretimi toplayıp, ufuk hocama gitme kararı aldım. Doktor kontrolünde kullandığım tüm ilaçları bıraktıktan iki hafta sonra, 7 günlük Hücum Terapisine başladık. Terapinin daha 2. gününde belirtilerin tamamı kayboldu. Yedi günün sonunda haftada bir görüşmelere giriyor ve gruplara katılıyordum. Her geçen gün biraz daha hayata açılmaya başladım ve okuluma yeniden başladım. Terapi sürecinde, belirtilerin tamamen kayboldu 3 yıldır da herhangi bir geri dönüş yaşamadım. Şu an okulum devam ediyor, bölümdeki en başarılı öğrenciler arasındayım. Aramızdaki terapi ilşkisi tamamen bitti. Ancak ben hala, ara ara telefonla ufuk hocayı arıyor, hal hatır soruyorum. Ufuk Hocam, bana kattığın her değer için sana çok teşekkür ederim.