----- HEMEN BİZE ULAŞIN -----

HİZMETLERİMİZ

PANİK ATAK

Korku gelişmiş bazı canlıların doğuştan sahip olduğu, doğal, yaşamsal bir duygudur. Dolayısı ile insanın içinde de doğal seviyelerde bulunur. Ancak, bazı korkular vardır ki, bu doğal seviyelerin çok üstüne çıkar ve yaşantımızı cehenneme çevirir. 

 

Bu korkular, içimizde doğal seviyelerde bulunan korkulardan farklıdır. Örneğin, herkes hayvanat bahçesinden kaçan bir aslanın üzerine gelmesinden dolayı, korku ve panik duygusu yaşar. Bu gayet doğaldır. Ancak bazılarımız, güvenli ev ortamlarında bile, sanki bir aslanın saldırısına uğruyormuşçasına, nedenini bilmedikleri bir korku ve panik duygusu yaşarlar. Ataklar haline gelen bu korku nöbetlerine “Panik Atak” denir. 

 

Duygularını aşırı bir şekilde baskılayan kişilik yapılanmalarının (OKKB) sıkça yaşadığı bir sorundur. Bu yapılar, daha çocukluk yıllarından itibaren, tüm duygularını aşırı bir şekilde bastırmayı öğrenirler. Sevinçlerini, heyecanlarını, arzularını, korkularını, nefretlerini öylesine bastırırlar ki, bu duyguları hiçbir şekilde hissedemez hale gelirler. Ancak bu duygular kaybolmaz. Bilinçdışında birikerek büyük bir basınç oluşturur. "Panik Atak" krizleri işte bu biriken basıncın, kendini vücutta birtakım belirtiler (Çarpıntı) ortaya çıkararak dışa vurmasıdır. Gerçekte bir hastalık yoktur, ancak kişi hastalık belirtilerini aynen bedeninde hissedebilir.

 

BELİRTİLER:

 

-Çarpıntı ya da kalp hızını duyumsamama

-Terleme

-Titreme ya da sarsılma

-Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi hissetme

-Soluğun kesilmesi

-Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi

-Bulantı ya da karın ağrısı

-Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi hissetme

-Derealizasyon (gerçek dışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış gibi hissetme)

-Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu

-Ölüm korkusu

-Parestezi (vücutta uyuşma karıncalanma duyumları)

-Üşüme, ürperme ya da ateş basması