----- HEMEN BİZE ULAŞIN -----

HİZMETLERİMİZ

GRUP TERAPİSİ

Grup terapileri hücum terapisinin önemli bir ayağıdır. Gerçek yaşamın küçük bir örneğidir gruplar. Bireysel terapilerde kazanılan beceriler, dış dünyada uygulanmaya başlamadan önce gruplarda test edilir. Burada gruplar bir nevi pilot eğitim similatörü gibidir. Uçak kullanma konusunda teorik eğitim alan pilotlar gerçek bir uçak kullanmadan önce nasıl eğitim similatöründe ustalaşırlarsa, bizim de danışanlarımız gerçek yaşamın bir similatörü olan gruplarda öyle ustalaşırlar.

 

Grup terapilerinde benzer sorunlar yaşayan danışanlarımızı haftada bir, bir araya getiririz.  Ve bu grup sadece hücum terapisinden geçen danışanlarımızdan oluşur. Akış yönünü, grubun kendi dinamikleri belirler. Biz elimizden geldiğince müdahale etmemeye çalışırız. Genellikle grup çalışmalarında yapılanlar; birey açısından haftanın değerlendirmesi, gönüllü olarak bir danışanımızın paylaşımı ve bunun üzerinden gelen diğer grup üyelerinin analizleri veya bizim o haftaya özgü anlatacağımız konular olabilir. (Bu bir film analizinden, kişilik kuramlarına kadar geniş bir yelpazedir.

 

Grup bireyleri geçirdikleri hafta boyunca kendilerindeki değişikliği yada ilerlemeyi paylaşırlar. Diğer grup üyelerinin gözlemleri ve geri bildirimleri ile zenginleşirler. Bu paylaşımlar sayesinde hem yanlış yapma riskini azaltırlar, hem de sosyal ilişkiler ve iletişim becerileri konusunda oldukça ustalaşarak ilerleme kaydederler. Geçen zamanla birlikte üyeler arasında müthiş bir bağ ve dayanışma gerçekleşir. Yalnız olmadıkları fark ederek birbirlerine kenetlenirler. Bu aidiyet ve sahiplenilme duygusu kişide müthiş bir özgüven oluşturur. Grup içerisinde kişi her koşulda benimsenir ve sahiplenilir. Çünkü grup üyeleri yargılamadan anlamayı bireysel terapilerde ve hücum terapisinde öğrenmişlerdir. Birbirlerine tuttukları ayna sayesinde ise grupta hiç durmadan gelişen, dinamik ruhsal bir süreç çalışılır.