----- HEMEN BİZE ULAŞIN -----

HİZMETLERİMİZ

DEPRESYON

Çağımız dünyasının yalnız insanı için depresyon, artık bir yaşama biçimi halini almıştır. Gündelik yaşamın koşuşturmacası içerisinde, çoğumuz benliğimize, arzularımıza ve duygularımıza yabancılaşarak yaşamak zorunda kalırız. Bu yaşam biçimi, iç dünyamızda derin bir boşluk ve anlamsızlık duygusunun oluşmasına neden olur. Bir süre sonra da ruhsal anlamda çöktüğümüzü ve enerjimizin tükendiğini hissederiz. Durum bu hale gelmeden, kendimizi kısa bir süreliğine fişten çekmek ve bir psikoterapi yardımı almak, oluşabilecek bu gibi sorunların daha başlamadan önüne geçer. Psikoterapi yardımıyla sadece oluşabilecek bu sorunların önüne geçmiş olmayız, aynı zamanda yaşadığımız hayattan daha fazla doyum almak adına da önemli bir adım atmış oluruz.

 

Tüm psikoterapi yardımlarında olduğu gibi bu tip duygusal sorunların çözümüde de, danışanın terapistine duyduğu inanç ve güvenin önemi büyüktür. Eğitimi her ne olursa olsun, danışanın, bağ kuramadığı bir terapistle sonuç alması imkansızdır. Eğer danışan, terapistine yüzde yüz bir güven ve inançla yaslanmışsa, sorun, ortalama bir kaç saat gibi kısa bir süre içerisinde çözümlenir.  Ancak bundan sonra, depresyona neden olan çevresel, duygusal, düşünsel ve davranışsal nedenlerin ortaya çıkarılması ve devam eden psikoterapi sürecinin varoluşsal çizgide bir duygusal gelişim sürecine evrilmesi gerekir.

 

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ:

 

-DEĞERSİZLİK VE SUÇLULUK DUYGULARI

 

-YAŞAMA KARŞI İSTEKSİZLİK

 

-AŞIRI YEMEK YA DA İŞTAHSIZLIK

 

-OLUMSUZ DÜŞÜNCELER

 

-ENERJİ DÜŞÜKLÜĞÜ

 

-DİKKAT EKSİKLİĞİ

 

 -YEME SORUNLARI

 

 -ÖLÜM ARZUSU (BAZEN)

 

DEPRESYONDAN KORUNMA YOLLARI:

 

Depresyonu yaşamımızın bir gerçeği olmakatan çıkarmak mümkündür. Yaşamımızıda yapacağımız çok basit düzenlemelerle, depresyona karşı direncimizi arttırabiliriz. Bu değişiklikler, depresyona girmeyeceğimizin yüzde yüz bir garantisi olmasa da, en azından çok daha hafif ve kısa bir sürede atlatacağımızı garantiler.

 

1- Düzenli Egzersiz: Ağır ve yorucu sporlar yapmamıza gerek yoktur. Günde yarım saat ila 45 dk arası yapacağınız orta hızda bir yürüyüş, sizi depreyona karşı büyük ölçüde güçlendirir.

 

2- Düzenli ve Doğru Beslenme: Yemek yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız  basit değişiklikler, depresyona karşı büyük ölçüde direnç kazanmanızı sağlar.

a) Aynı saatlerde yemek yemeye dikkat edin.

b) Aşırı yağlı, tuzlu, tatlı ve kafeinli gıdalardan uzak durun.

c) Yağsız et, meyve sebze ve yeşillik ağırlıklı beslenin.

d) Eğer aşırı kilolu iseniz, öğün atlamadan, porsiyonlarınızı ¼ küçültün.

 

3-Düzenli Cinsellik: Eşinizle dokunsallığın ve şevkat duygusunun önde olduğu düzenli bir sex hayatınız olsun. Bunu bir görev gibi değil, yaşamdan almayı hak etiğiniz bir ödül olarak algılayın. Uzun dokunuşların önde olduğu, düzenli bir sex hayatı, vucudunuzda biriken aşırı stresi, bir paratonel gibi topraklayacaktır. Buda sizi depresyona karşı korur. 

 

4- Üretkenlik: Yaptığını işin dışında, hoşunuza giden, kendinizi ifade edebileceğiniz bazı alanlar yaratın. Ve bu alanlarda kendinizi geliştirerek üretken bir yaşama geçin. Günümüzde bu konularla ilgili yapabileceğiniz bir çok şey var. Belediyelerin açmış olduğu  meslek edindirme kursları, kültür, sanat faaliyetleri, gönüllü yardım kuruluşları, size bu konuda geniş bir yelpaze sunar. İlgi alanlarınızı keşfederek katılacağınız bu aktiviteler, sizi üretken ve haz duyduğunuz bir yaşama taşırken, depresyon ve bazı duygusal karmaşalara karşı da koruyacaktır.

 

Yukarıda 4 adımda bahsettiğimiz uygulamalar, olağan üstü durumlar dışında (Yangın, deprem, bekelenmeyen bir kayıp vb.) sizi, depresyonun etkilerinden büyük ölçüde koruyacaktır.

 Sağlık sevgi ve güven sizinle olsun...